РАБОТНА СРЕЩА ПО ПРОЕКТ „ДИВИТЕ ЖИВОТНИ И ПТИЦИ В МИТОЛОГИЧНО-ОБРЕДНАТА СИСТЕМА НА ДРЕВНИТЕ ТРАКИ И ПРАБЪЛГ
РАБОТНА СРЕЩА ПО ПРОЕКТ „ДИВИТЕ ЖИВОТНИ И ПТИЦИ В МИТОЛОГИЧНО-ОБРЕДНАТА СИСТЕМА НА ДРЕВНИТЕ ТРАКИ И ПРАБЪЛГАРИ“ BG 05/975 Втората работна среща по проект „Дивите животни и птици в митологично-обредната система на древните траки и прабългари“ се проведе на 20-ти и 21-ви юни на хижа Русалка в НП „Централен Балкан”, района на с.Тъжа. На 20-ти юни, първия ден, участниците в срещата извършиха 4-часов планински преход, ръководен от височинния алпинист Костас Канидис – участник в експедицията „Еверест,84“ и покорител на всички световни 7-хилядници в света. Практическата му лекция бе свързана с оцеляването сред природата, екипировката и оборудването, предвижването в трудни планински терени, преодоляването на скални масиви, скалисти ждрела и първични горски съобщества. След прехода теоретичните занимания започнаха с лекция от доктора на биологическите науки Райчо Райчев на тема: „ Следознание и методи за наблюдения на диви животни и птици в естествени условия”. Участниците бяха запознати с основните представители на фауната и орнитофауната в района на парка, техните биологически и етологически особености, видовете животни, начините за разпознаването и наблюдението им, както и разчитане на следите, оставени от тях в природата. В последвалата оживена дискусия се включи зоотехникът Радост Филипова – член на СНЦ „Бага-Тур”, която е участник в европейски проект за възстановяване, опазване и поддържане популацията на ловния сокол в НП“Централен Балкан“. Докторът по ветеринарна медицина и служител в станцията по болести на дивите животни към ИАГ – София Явор Гънчев направи обширна ретроспекция за развитието на популациите на някои видове диви животни и птици в миналото и днес. Той разказа за някои инициативи на природозащитни организации за интродукция и реаклиматизация на някои видове като мечка, рис, белоглав лешояд и др. Работната среща продължи с представяне на доклад от Ивелина Митева на тема: „Мястото и ролята на дивите животни в българската традиционна везба“. Юношите и девойките бяха запознати с изображенията и значението на животните и птиците през различните исторически епохи върху българския костюм. На 21-ви юни срещата продължи с поход на територията на резерват „Тъжанско ждрело”. Участниците направиха 8 км. преход до Бабското пръскало (15 м височина на пада) и Кадемлийското пръскало ( 78 м височина на пада) на територията на резервата. По време на прехода бяха извършени наблюдения на някои птици – скален орел, гарван гробар, горска улулица и следи от присъствието на благороден елен, дива коза и мечка. Попътно участниците се запознаха с легенди и предания за местността „Хайдушкото хорище“ – хайдушко свърталище, „Паунов връх“ – стар римски път и „Светица“ – римско кале крепост. Проектът „Дивите животни и птици в митологично-обредната система на древните траки и прабългари“ се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 – 2014г..www.ngogrants.bg
Поради големият интерес пускаме няколко допълнителни места за лагера. Настаняването ще бъде в съседен комплекс, но това няма да пречи или влияе на програмата за участие в лагера. Летния лагер ще се проведе от 16ти до 22ри август 2015 г.
В началото на януари 2014г. сдружение „Бага-тур“ – гр. Стара Загора стартира проекта си „Доброволци възстановяват уменията на прабългарите“. Продължителността на проекта е от 1 януари до 31 юли 2014г. Основна цел на организацията при изпълнение на проекта е да популяризира на национално и интернационално ниво древните умения, практики и познания на предците ни. На 8 и 9 март ще бъде проведен първият двудневен обучителен семинар по проекта. Откриването му ще се осъществи на конната база в гр.Стара Загора, където съвместно с общината се организира честването на Деня на коня - Тодоровден. Обучени членове от школата ще демонстрират, като акт на доброволчество, уменията на древните българи - езда на кон, стрелба с прабългарски лък, бойни умения с традиционни оръжия. Доброволци ще вземат участие в тези действия, като бъдат запознати по достъпен начин с уменията на напредналите по тези дисциплини. Така всички заедно ще дадат своя принос за възстановяване на прабългарските традиции, а обществеността ще бъде атрактивно и занимателно информирана за проекта. Продължението на семинара ще се състои на Старозагорските минерални бани. Там ще се работи по две обучителни програми. По първата обучителна програма - „Доброволчество” - младежите ще бъдат обучени за доброволци, ще се запознаят с принципите на доброволчеството и системата за подбор на доброволците, а също и как да се ориентират в доброволческата дейност така, че всеки да намери своето място в общата инициатива. Втората обучителна програма „Прабългарски лък” ще запознае участниците в семинара теоретически и на практика с технологията за изработване и техниката за стрелба с прабългарския сложно съставен рефлексен лък. Проектът е финансиран от Национална програма за младежта /2011-2015/, подпрограма 3 ”Младежко доброволчество и участие в доброволчески инициативи” към Национален център “ Европейски младежки програми и инициативи“.
НА 30 МАРТ ЩЕ БЪДЕ ПУСНАТ НОВИЯТ ИЗЦЯЛО ОБНОВЕН САЙТ НА БАГА-ТУР.
В новия сайт ще има обновена и актуална информация за Бага-Тур, библиотека с много материали, учебен раздел, който постоянно ще се актуализира с нови учебни филми и снимков материал и много други.